Branje je ključnega pomena odraščanja otroka
Branje je ena izmed glavnih dejavnosti, ki jih lahko počnemo, če želimo izboljšati svoj način komuniciranja. To pa zato, ker se z branjem knjig pozlati naš besedni zaklad in v svoj »slovar besed« pridobimo nove in pa tudi nekoliko drugačen način komunikacije in sporazumevanja, saj le tega preberemo in si ga podzavestno zapomnimo. Takšnemu komuniciranju rečemo tudi slogovno komuniciranje. S knjigami torej krepimo slogo svoje komunikacije.
Slog pa nam bo tudi pomagal, kadar bomo morali napisati razna besedila, bodi si je lahko to življenjepis za neko službo, ali pa razna znanstvena dela, v primeru da smo doktorji na nekem področju in izdajamo razna znanstvena dela in znanstvene članke.
Svojo slogovno bogastvo pa je najlažje krepiti, ko smo še mladi, saj se nam takrat možgani najlažje navadijo in prilagodijo na slog, ki ga lahko preberemo ali pa slišimo. Zato je ključnega pomena za razvoj sloga otrokovega govora in pisanja, da se mladim otrokom bere knjige. S temi knjigami se bo krepil slog govora in pa tudi domišljijo otroka.
S tem se bodo tudi okrepili razni spisi, ki jih bo moral otrok napisati v šoli.
Branje je tudi odličen način za umiritev uma in sprostitev. Ko se potopimo v dobro knjigo, se naše telo in um sprostita, saj se osredotočimo na zgodbo in se oddaljimo od vsakodnevnega stresa. Branje nam omogoča čas zase, ki je pomemben za naše duševno počutje. Pomaga nam pri obvladovanju tesnobe, zmanjšuje stresne simptome in spodbuja sproščenost ter notranji mir.
Prav tako je branje odličen vir znanja in samoiniciativnega izobraževanja. Prebiranje neleposlovne literature, priročnikov, avtobiografij in strokovnih knjig nam omogoča stalno učenje in osebno rast. Skozi branje lahko spoznamo razne nove teme, ki nas lahko morebitno zanimajo. Branje pa ne rabi biti le branje zgodb, ampak lahko prebiramo tudi razne poljudno znanstvene revije, kjer bodo opisane določene zanimive znanstvene teme.